W gorące, upalne letnie dni nie ma nic przyjemniejszego jak odpoczynek w cieniu drzew, wśród wonnych i bujnych roślin, przy – choćby niewielkiej – sadzawce, która odbijając światło słoneczne nadaje przestrzeni zupełnie nowy wymiar. Każde oczko wodne wspaniale ożywia ogród, wprowadza dużo światła i koloru i ma ogromne walory estetyczne. W nawet w niewielkim ogródku można znaleźć trochę miejsca na stworzenie małego akwenu.
Decydując się na utworzenie w swoim ogrodzie oczka wodnego dobrze zastanówmy się nad wyborem miejsca – nie powinno się go sytuować w pobliżu wysokich drzew, krzewów czy budynków, które rzucając cień utrudnią roślinom bujny wzrost. Ważne, aby w gruncie nie znajdowały się kable, przewody czy rury. Wykopując staw nadajmy mu pożądany przez nas kształt (pamiętając, że im mniej skomplikowany tym łatwiejsza pielęgnacja), wyłóżmy go starannie wytrzymałą, nieprzepuszczalną folią i dobrze zabezpieczmy jej brzegi. Aby oczko wodne komponowało się z otoczeniem warto zadbać o wykonanie krawędzi (można je wyłożyć kamieniami, cegłami czy płytami i obsadzić roślinami). Po wypełnieniu gotowego zbiornika wodą należy odczekać kilka – kilkanaście dni aż woda stanie się przejrzysta i dopiero wtedy można zacząć nasadzenia. Pamiętajmy, że trudniejsze i bardziej czasochłonne jest utrzymanie naturalnego wyglądu sadzawki, zwłaszcza gdy znajduje się w niej wiele gatunków roślin i jej kształt jest nieregularny.
Jeśli w naszym ogródku nie ma wystarczająco dużo miejsca na tradycyjne oczko wodne warto rozważyć upiększenie go niewielkimi mini – stawami w pojemnikach czy baliach. Ich wykonanie nie jest trudne a na pewno urozmaicą nie tylko mały ogródek ale również taras czy balkon. Bardzo ciekawie wyglądają drewniane beczki czy skrzynie (oczywiście wyłożone grubą folią i zabezpieczone przed przeciekaniem).
Zarówno tradycyjne oczka wodne jak i te miniaturowe wykonane w pojemnikach można uatrakcyjnić instalując fontannę lub oświetlenie. Aby cieszyć się przyjemnym, uspokajającym szemraniem wody niezbędne jest doprowadzenie instalacji elektrycznej i zrezygnowanie z rybek. Decydując się z kolei na kaskady wodne i wodospady zwróćmy koniecznie uwagę na to, czy rośliny, które wybraliśmy do nasadzeń, tolerują ruch wody (np. wywłócznik kłosowy, niezapominajka błotna czy kosaćce dobrze go znoszą a grzybień biały – źle).
Wybierając rośliny do naszego małego akwenu należy unikać tych szybko rozprzestrzeniających się (np. mięta wodna) oraz tych bardzo wysokich. Aby równowaga biologiczna była zachowana należy zadbać o to, aby w oczku posadzić rośliny z każdej z grup: na dno (np. lilia wodna, grzybieńczyk wodny), rośliny pływające (mało wymagające a urocze kotewki orzech wodny czy pływacz zwyczajny), rośliny zanurzone (moczarka kanadyjska, rogatek sztywny czy wywłócznik kłosowy) oraz rośliny przybrzeżne (kosaciec japoński, pałka mniejsza). Dobrze, jeśli korzenie sadzonek będą w koszyczkach lub siatkach – dzięki temu rośliny będą stabilne a my będziemy mogli łatwiej je wyjmować i przemieszczać (co jest ważne w przypadku tych gatunków, które zimować muszą w pomieszczeniu).
Aby nasze oczko wodne zawsze zachwycało urodą niezbędne jest utrzymanie równowagi biologicznej. Chrońmy je przed wpadającymi suchymi liśćmi, usuwajmy nadmiar rzęsy wodnej i zawsze obserwujmy stan zdrowia ryb i roślin. Zbiornik należy czyścić raz na kilka lat – w przypadku silnego zanieczyszczenia nawozami czy środkami ochrony roślin konieczne jest natychmiastowe, gruntowne czyszczenie całego zbiornika i wszystkich jego elementów. Im mniejszy staw czy oczko wodne tym większych nakładów naszej pracy wymaga, co jest związane np. ze znacznymi spadkami temperatur, które przyczyniają się do rozkwitu glonów. Aby zawartość tlenu w wodzie nie spadała należy pamiętać o zasadzie: suma długości wszystkich ryb przypadających na 1mkw stawu nie powinna przekraczać 45 cm. Ważne jest również, aby liście roślin pływających zajmowały około 1/3 tafli wody.
Oczko wodne wymaga zabiegów i pielęgnacji praktycznie o każdej porze roku, jego projektowanie i realizacja wymaga starannego przygotowania, zdobycia niezbędnej wiedzy na temat roślin wodnych (ich uprawy i wymagań), zwierząt, dla których nasza sadzawka będzie domem, zasad pielęgnacji i utrzymania czystości a co za tym idzie – równowagi biologicznej całego ekosystemu. Warto jednak przyłożyć się do zadania i zorganizować w swoim ogrodzie miejsce do idealnego odpoczynku i relaksu – przy delikatnym, uspokajającym szmerze kaskady, refleksami świetlnymi odbitymi w tafli wody i malowniczymi, pachnącymi i szumiącymi na wietrze roślinami