Drzewa owocowe stanowią bardzo różnorodną grupę roślin. Dostarczają jadalnych owoców a przy tym pełnią funkcję ozdobną. Powszechnie wiadomo, że owoce nie zawierają cholesterolu, mają niską wartość energetyczną a ich wartość polega przede wszystkim na walorach smakowych. Są niezbędne w codziennej diecie, ponieważ są bogatym źródłem cukrów, soli mineralnych czy witamin.

Najbardziej pożądane są owoce z upraw ekologicznych, gdzie zrezygnowano ze stosowania nawozów sztucznych czy pestycydów. Drzewka i krzewy owocowe powinno się sadzić wczesną wiosną lub jesienią. Decydując się na założenie sadu warto jest zapoznać się z poszczególnymi odmianami – powinno się wybierać te odporne na choroby, obficie owocujące i dające owoce wysokiej jakości. Warto wiedzieć, że występowanie niechcianych szkodników ograniczają organizmy pożyteczne tj. grzyby i owady (np. biedronki, złotooki), pajęczaki, płazy (ropuchy), ptaki (sikorki) i ssaki (jeż, kret). Aby ci pomocnicy w walce ze szkodnikami mieszkali w sadzie należy zadbać o urozmaiconą roślinność i różnorodność kwiatów. Poleca się również obsadzanie sadów żywopłotami, które również wpływają korzystnie na ekosystem. Warto zapoznać się z zasadami przycinania drzew i krzewów owocowych.

W Centrum Ogrodniczym GAJ można nabyć sadzonki: malin, agrestu, porzeczki, borówki amerykańskiej wysokiej i jagody kamczackiej. Ponadto prowadzimy sprzedaż migdałowców, pigw, figowców oraz wielu odmian truskawek, poziomek i winorośli.

BORÓWKI AMERYKAŃSKIE

Borówka BLUECROP

Odmiana wysoka, o średniej porze dojrzewania. Krzew silnie rosnący o dużym pokroju. Bardzo plenna. Owoce duże, jędrne, pokryte jasnym, woskowym nalotem. Dojrzewa na początku VIII. Odmiana wytrzymała na mróz i suszę. Najwartościowsza odmiana borówki wysokiej.

Borówka ELLIOTT

Odmiana najpóźniej dojrzewającą w Polsce, obficie owocującą jasnoniebieskimi z trwałym woskowym nalotem smacznymi i aromatycznymi owocami wspaniale nadającymi się do długiego przechowywania w stanie schłodzonym i zachowującymi dzięki temu swe właściwości prozdrowotne. Dojrzewa od września do połowy października.

Borówka HERBERT

Odmiana średnio późna, plenna. Owoce duże i bardzo duże, spłaszczone, ciemno – niebieskie, pokryte woskowym nalotem, wyśmienite w smaku. Dojrzewa w połowie VIII. Odmiana polecana do sadzenia w cieplejszych regionach kraju. Starsze krzewy wymagają silnego przycinania.

Borówka ELIZABETH

Odmiana późno i obficie owocująca. Owoce duże, aromatyczne, uznawane za najsmaczniejsze wśród borówek wysokich. Polecana do spożywania w stanie surowym, jak i do przetwórstwa. Dojrzewa pod koniec sierpnia.

Borówka BLUEJAY

Krzew o bardzo silnym wzroście i lekko rozłożystym pokroju, do 2 m wysokości. Owocuje dość obficie. Owoce duże, ciemnoniebieskie, kuliste, słodko winne. Zbiór: koniec VII. Odmiana wytrzymała na mróz. Wymaga silnego cięcia.

Borówka SPARTAN

Odmiana średnio – wczesna, plenna, silnie rosnąca. Owoce bardzo duże, o wyśmienitym smaku, lekko spłaszczone, niebieskie, z woskowym nalotem. Dzięki późnemu kwitnieniu odporna na wiosenne przymrozki. Owoce dojrzewają w drugiej połowie VII.

MALINY

Malina Polka

Malina powtarzająca owocowanie. Odmiana polska. Krzew silny, z dużą liczbą odrostów korzeniowych. Owoce duże lub średniej wielkości, o kształcie stożkowatym, czerwone z silnym połyskiem. Pestkowce małe, silnie przylegające do siebie, tworzą zwarty owoc. Smaczne, słodkie. Zbiór: początek sierpnia do pierwszych jesiennych przymrozków.

Malina POLANA

Niewysokie krzew z licznymi odrostami korzeniowymi. Owocuje również na jednorocznych pędach. Odmiana powtarzająca owocowanie. Letni zbiór w końcu VI a jesienny od początku VIII do przymrozków. Owoce średnie, stożkowate, intensywnie czerwone z połyskiem. Odmiana polska.

Malina PORANNA ROSA

Nowa polska odmiana o średnio silnym wzroście. Owocuje na pędach tegorocznych od początku września do końca sezonu wegetacyjnego. Może powtarzać owocowanie w czerwcu. Plonuje średnio obficie. Owoce duże, żółte lub lekko pomarańczowe, bardzo smaczne. Odmiana mało podatna na gnicie.

PORZECZKI

Porzeczka Czarna TITANIA

Odmiana o bardzo silnym wzroście, wzniesionym pokroju, sztywnych pędach. Owocuje bardzo obficie. Grona średniej długości. Owoce duże i średnie, czarne, błyszczące. Zbiór: połowa VII. Odmiana stosunkowo odporna na choroby.

Porzeczka Czarna TISEL

Odmiana wczesna. Rośnie dość silnie. Pokrój wzniesiony, zwarty. Owoce średniej wielkości i duże, grona krótkie lub umiarkowanej długości. Dojrzałość zbiorcza: początek VII. Plonuje obficie i regularnie. Przydatna do nasadzeń towarowych, nadaje się na przetwory i soki.

Porzeczka Czarna TIBEN

Rośnie dość silnie. Pokrój szeroki z tendencją do rozchylania się pod ciężarem owoców. Owoce średniej wielkości. Grona krótkie i umiarkowanej długości. Dojrzałość zbiorcza: połowa lipca. Jagody nie osypują się. Wysoka wartość przetwórcza i przerobowa. Szczególnie nadają się do produkcji koncentratu i soków. Możliwość zbioru maszynowego.

Porzeczka Czerwona JONKHEER VAN TETS

Bardzo silny krzew, plonuje umiarkowanie. Grona długie, zwarte. Owoce bardzo duże wiśniowo – czerwone, kwaśne. Dojrzewa na początku lipca. Odmiana wytrzymała na mróz i choroby. Owoce idealne na przetwory.

Porzeczka Czerwona RONDOM

Odmiana późna, koniec lipca. Krzew rośnie silnie, wytwarzając dużo pędów z szyjki korzeniowej. Owoce średniej wielkości, kuliste, wyrównane, skórka barwy jasnoczerwonej, błyszczące. Soczyste, w smaku kwaskowate. Polecana do uprawy amatorskiej oraz na plantacje towarowe. Odmiana bardzo plenna. Duża wytrzymałość na mróz.

AGREST

Agrest HINNONMAKI ROT

Krzew rośnie słabo, ma zwarty i kulisty pokrój. Wcześnie owocuje. Odmiana deserowa, bardzo plenna. Owoce duże, silnie omszone, jasnozielone. Miąższ kwaskowaty, aromatyczny. Dojrzałe owoce nie spadają. Zbiór: połowa VII. Odmiana wytrzymała na mróz.

Agrest INVICTA

Odmiana średnio wczesna, połowa lipca. Krzew rośnie silnie, ma pokrój luźny, rozłożysty. Owoce małe i średniej wielkości o nieregularnym kształcie, barwa skórki zielonożółta, gdy osiągnie dojrzałość zbiorczą – są żółtozielone. Miąższ jasny, słodkawy, dość smaczny. Owocująca obficie i regularnie. Nadają się do przetwarzania na soki i dżemy a także nadają się do spożycia w stanie świeżym.

Jagody kamczackie

Jagoda kamczacka Sinogłazka

Odmiana kanadyjska. Krzew długowieczny o kulistym, zwartym pokroju. Jagody barwy granatowej, duże, o nierównej powierzchni, ze średnim nalotem, cylindrycznego kształtu. Bardzo smaczne, w smaku podobne do borówki amerykańskiej lub jagody leśnej. Owoce nie zebrane po 7-10 dniach same opadają. Dojrzałość zbiorcza: koniec maja. Bardzo odporna na mróz i choroby.

Jagoda kamczacka Atut

Odmiana polska. Krzew o rozłożystym pokroju, słabo zagęszczający się, wysokości do 1,5 m. Owoce duże, do 2,5 cm długości i 7-8 mm średnicy, lekko wygięte, aromatyczne i słodkie, nieopadające po dojrzeniu. Owocowanie bardzo obfite, nawet do 4 kg z dorosłego krzewu, na przełomie maja i czerwca.

Jagoda kamczacka Dlinnopłodna

Owocuje w maju. Jest długowiecznym krzewem owocowym. Krzew jest bardzo wytrzymały na suszę i mróz. Rozkwita na początku kwietnia. Owoce są mięsiste, barwy niebiesko-fioletowej z woskowym nalotem, soczyste, smaczne, kwaśno-słodkie.