Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Jesień w ogrodzie to czas by zadbać o zwiędłe liście i rośliny

W sadzie owocowym należy zebrać wszystkie opadłe z drzew liście i owoce (dzięki temu usunie się ewentualne choroby grzybowe i szkodniki, które mogłyby przezimować) a na pnie drzew i krzewów można założyć specjalne opaski lepowe przeciwko szkodnikom (utrudniają im dostęp do górnych partii rośliny). Jesień to idealny czas na sadzenie nowych drzewek i krzewów owocowych. Pierwsze mrozy mogą zaskoczyć, dlatego powinno się przenieść wszystkie nie tolerujące niskich temperatur rośliny w miejsca, gdzie będą miały dobre warunki do przezimowania.

Trawniki

Trawniki należy ostatni raz wykosić. W miejscach, gdzie występują ubytki w trawniku można wysiać nasiona traw, a nową darń można kłaść aż do pierwszych przymrozków. Tam, gdzie trawa jest wydeptana a gleba bardzo zbita warto rozluźnić ją grabiami lub specjalnym nacinaczem do darni. Jesień to dobry czas na zastosowanie jesiennego nawozu do trawników. Aby wiosną nasz trawnik wyglądał zjawiskowo warto zdecydować się na posadzenie cebulek kwiatowych, np. krokusów. Posadzenie ich w grupach zdecydowanie ułatwi pierwsze wiosenne koszenie (pamiętajmy o przykryciu ich np wyciętym wcześniej płatem darni). Aby trawnik wiosną był w dobrej kondycji należy pamiętać, aby nie chodzić po nim zimą – zamarznięta trawa będzie się łamać a wczesną wiosną deptanie sprawi, że zamiast trawnika będziemy mieli błoto.

Żywopłoty

Jesień to idealna pora na założenie żywopłotu – sadzonki bezlistne należy sadzić w odpowiedniej odległości od siebie (ok. 40cm) a następnie przyciąć o 1/3. Posiadacze pnących róż mogą zdecydować się na przeprowadzenie cięć pędów (ok. 1 – 1,2 m nad ziemią), dzięki czemu wiosną będą one odmłodzone i bujniejsze. Aby uniknąć w nowym sezonie chorób lub ograniczyć ich występowanie warto wyściółkować glebę pod różami dwa razy w roku – wiosną i jesienią.

Pielęgnacja roślin i zabezpieczenie przed zimą

Nowo posadzone rośliny należy zabezpieczyć przed silnymi, mroźnymi wiatrami przy pomocy palików i siatki – dzięki temu sadzonki nie połamią się a przy okazji będą chronione przed uszkodzeniem przez dzikie zwierzęta szukające pożywienia.

Jesień w ogrodzie, jak przygotować ogród do zimy by zachwycał na wiosnę ponownie

Róże należy starannie obsypać ziemią (można też kompostem lub próchnicą, dzięki czemu wiosną będzie od razu korzystać z pokarmu) i okryć (słomą lub gałęziami). Jeśli pojawiły się na nich oznaki choroby należy wszystkie zaatakowane liście usunąć i spalić. Wszelkie uszkodzone lub zwisające gałęzie krzewów należy obciąć. Przy temperaturach dodatnich warto zająć się wykopaniem i podziałem bylin – te wrażliwe na mróz należy przezimować w pojemnikach w cieplejszym pomieszczeniu lub w szklarni, pozostałe mogą zimować w gruncie, o ile odpowiednio zabezpieczymy je przed niskimi temperaturami (należy ściąć ich nadziemne części oraz ochronić słomą, gałązkami iglastymi lub agrowłókniną zimową). Rośliny o średniej odporności powinny przetrwać lekki mróz, jednak aby nie dać się przykro zaskoczyć, warto je zabezpieczyć włókniną, słomą lub kapturami, dzięki którym podczas znacznych mrozów pozostaną nie uszkodzone. Oczywiście należy usunąć wszystkie jednoroczne, przekwitłe już rośliny rabatowe. Trzeba pamiętać o wykopaniu bulw niektórych roślin (np. dalii), które powinno się wysuszyć i przechować w ciepłym miejscu.

Jak przygotować oczka wodne i szklarnie do zimy?

Powierzchnię oczka wodnego warto okryć na zimę siatką i zawsze usuwać z niej opadłe liście czy gałęzie gdyż gnijące resztki roślin spowodują niedobór tlenu. Jeśli mamy w oczku gatunki ryb, które źle znoszą mrozy, należy je wyłowić i przezimować w pomieszczeniu. Gdy taflę wody skuje lód należy pamiętać o tym, aby zawsze był zrobiony przerębel – w ten sposób uchronimy pozostałe w oczku rybki.

Posiadacze szklarni powinni przed zimą dokładnie je zdezynfekować, aby choroby i szkodniki nie przetrwały do kolejnego sezonu. Izolując szklarnię oszczędza się energię, dlatego na jej ścianach można rozłożyć przezroczystą folię a fundamenty obsypać ziemią. W przypadku bardzo niskich temperatur można dodatkowo obłożyć ściany słomianymi matami. Dokładnie wyczyszczone powinny być również wszelkie donice, kuwety i sprzęty ogrodnicze. W warzywniaku należy zabezpieczyć agrowłókniną zimową wszystkie późne odmiany warzyw. Po ostatnich zbiorach ziemię należy przekopać i zastosować nawóz jesienny. Oczywiście również ogródek warzywny należy uporządkować, zbierając wszystkie resztki po uprawach. Pamiętajmy jednak o tym, że np. brukselka i jarmuż dobrze znoszą mróz a ich smak poprawia się (stają się bardziej aromatyczne), ponieważ niska temperatura powoduje przejście skrobi w cukier.

Aby zaoszczędzić sobie pracy, czasu i pieniędzy w nowym sezonie warto oczyścić wszystkie donice, pojemniki, narzędzia i sprzęt ogrodniczy (i oczywiście złożyć je w suchym miejscu). W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy wszystko zdezynfekować tak, aby nie dopuścić do rozwoju chorób grzybowych czy rozprzestrzeniania się szkodników w przyszłym sezonie. Przed zimą zaleca się kontrolę elementów drewnianych, tj. płotki, drabinki, pergole i paliki, aby mieć pewność, że przetrwają niekorzystną pogodę. Wszystkie meble ogrodowe również zaleca się oczyścić i schować w bezpieczne, suche miejsce.

Należy pamiętać, aby nie stosować jesienią tych samych nawozów, co wiosną czy latem – rośliny pobudzone do wzrostu będą narażone na uszkodzenia przy nawet niewielkich przymrozkach!

Aby zima była barwna.

Aby ogród wyglądał ładnie również zimą warto w sezonie posadzić rośliny zimozielone (np. trzmielina, iglaki, bluszcz zimozielony, ogniki, ostrokrzewy, bukszpany) i mrozoodporne, które ożywią zimowy krajobraz. W swoim ogrodzie warto mieć również długo kwitnące rośliny, np. aksamitki, begonie stale kwitnące, wrzosy, astry czy chryzantemy, dzięki czemu nawet późną jesienią ogród będzie urozmaicony różnymi barwami.