Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Ogród zimną też może być piękny szczególnie gdy rośliny i drzewa zostaną obsypane śniegiem

Przygotowanie trawnika na zimę jest kluczowe, aby utrzymać jego zdrowie i piękny wygląd w sezonie wiosenno-letnim. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, warto zadbać o trawnik. W poniższym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak przygotować trawnik przed zimą.

Jak przygotować trawnik do zimy by się nim cieszyć na wiosnę » Centrum Ogrodnicze Gaj
  1. Oczyszczenie trawnika

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy na trawniku, należy go dokładnie oczyścić. Usuń liście, gałęzie, zabawki i inne przedmioty, które mogą zaszkodzić trawie podczas zimy. Usuń również chwasty, a jeśli masz dużo mchu, użyj specjalistycznych preparatów, aby pozbyć się go z trawnika.

  1. Ostatnie koszenie

Przed zimą należy przeprowadzić ostatnie koszenie trawnika. Koszenie powinno być przeprowadzone, gdy trawa jest sucha, a wysokość koszenia nie powinna przekraczać 4-5 cm. Skrócenie trawy przed zimą zapobiega przedłużeniu jej, co zwiększa ryzyko uszkodzenia podczas mrozów.

  1. Wertykulacja

Wertykulacja to proces usuwania martwych źdźbeł trawy i innych organicznych pozostałości z trawnika. Powinna być przeprowadzona przed rozpoczęciem okresu zimowego. W ten sposób można również usunąć chwasty, które rosły w sezonie letnim i zapobiec ich rozprzestrzenianiu się w trakcie zimy. Wertykulację można przeprowadzić ręcznie lub z użyciem specjalistycznych narzędzi.

  1. Nawożenie

Aby trawnik dobrze przetrwał okres zimowy, należy zadbać o jego odpowiednie nawożenie. Najlepiej używać nawozów jesiennych, które zawierają wysoki poziom potasu i fosforu, niezbędnych składników dla trawnika, aby skutecznie przetrwał zimę. Najlepszym czasem na nawożenie jesienne jest wrzesień lub październik.

  1. Aeracja

Aeracja to proces napowietrzania gleby, który jest niezbędny do rozwoju zdrowego trawnika. Powinna być przeprowadzona przed zimą, aby zapobiec gromadzeniu się wody pod trawą i zagłuszaniu jej. Aeracja może być przeprowadzona za pomocą specjalistycznych urządzeń lub ręcznie.

  1. Ochrona przed zimowymi szkodnikami

Zima to czas, kiedy trawniki są narażone na ataki szkodników, takich jak myszy polne i kretowate. Aby chronić trawnik przed tymi szkodnikami, należy zastosować specjalne środki ochrony przed szkodnikami.