Drzewa i krzewy iglaste nazywane są popularnie iglakami i stanowią ciekawą i bardzo popularną grupę roślin ozdobnych. Wśród nich można odnaleźć zarówno bardzo niskie, karłowate odmiany jak i wysokie, potężne drzewa.

Rośliny w Centrum ogrodniczym GAJ we Wrocławiu

Krzewy i drzewa iglaste

Różnice w obrębie jednego gatunku bywają bardzo duże. Większość z nich są zimozielone, chociaż jest sporo odmian gubiących igły na zimę.

Drzewa i krzewy iglaste mają szerokie zastosowanie w każdego rodzaju terenach zielonych, ogrodach czy parkach - mogą stanowić żywopłoty (do tego celu polecane są żywotniki, modrzewie lub cisy) lub pełnić funkcje okrywowe (dużo odmian jałowców).

Jak utrzymywać iglaki?

Dzięki różnorodnym kształtom i barwom nadają się do tworzenia niepowtarzalnych kompozycji, doskonale uzupełniają wrzosowiska a odmiany zimozielone wspaniale ożywiają zimowy krajobraz.

W zasadzie do każdego rodzaju gleby czy stanowiska można znaleźć odpowiednią odmianę iglaka - na gleby lekkie i suche nadają się sosny i jałowce, cyprysiki rosną najlepiej w podmokłych podłożach, w cieniu świetnie radzą sobie np. cisy. Iglaki są stosunkowo łatwe w uprawie, nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

Ważne jest, aby sadzone były z bryłą ziemi, najlepiej z pojemnika. Warto pamiętać, że iglaki co pewien czas zrzucają stare igliwie i jest to naturalne, nieszkodliwe zjawisko.

W Centrum Ogrodniczym GAJ dostępne są różne gatunki iglaków:

 • jodeł (np. koreańskie, szlachetne),
  cyprysików (np. Lawsonia, nutkajskie, japońskie, groszkowe),
 • miłorzęby,
 • jałowce (m.in. chińskie, pospolite,
 • płożące, pośrednie, łuskowe),
 • modrzewie (europejskie, japońskie),
 • świerki (np. pospolite, białe, czarne, serbskie, kaukaskie, kłujące),
 • sosny (np. limby, górskie, kosodrzewiny, czarne, zwyczajne),
 • cisy (pospolite, pośrednie),
 • żywotnik "tuja" (m.in. zachodnie, szmaragdy, olbrzymie).

W Centrum Ogrodniczym GAJ dostaną państwo również gotowe podłoża specjalistyczne do iglaków oraz nawozy i środki ochrony roślin do walki z chorobami i szkodnikami.

Nasi sprzedawcy pomogą dobrać odpowiednią odżywkę w zależności od ilości krzewów do zasilenia oraz udzielą wszelkich wskazówek dotyczących pielęgnacji drzew i krzewów iglastych.

Zapraszamy!

Drzewa i krzewy z Centrum Ogrodniczego GAJ Wrocław