Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Rośliny zielone są najczęściej wybierane do domu i ogrodu

Sposoby domowe i preparaty ze sklepów ogrodniczych, które pozwolą nam pozbyć się tego szkodnika…

Ćmy bukszpanowe to jedna z najbardziej uciążliwych szkodników, które mogą zaatakować twoje rośliny. Te małe, szare owady, mogą zniszczyć całe bukszpany w ciągu kilku dni. Dlatego, jeśli zauważysz, że twoje rośliny są atakowane przez ćmy bukszpanowe, natychmiast podjęcie kroków, aby pozbyć się tego problemu, poniżej domowe sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej.

Domowe sposoby na ćmę bukszpanową

 1. Olej mineralny – Olej mineralny jest jednym z najlepszych domowych sposobów na zwalczanie ćmy bukszpanowej. Należy wymieszać 1/2 szklanki oleju mineralnego z 2 łyżkami płynnego mydła i 2 litrami wody. Następnie wlać mieszaninę do butelki ze spryskiwaczem i spryskiwać nim liście bukszpanu, aż będą dobrze nasączone.
 2. Cynamon – Cynamon to kolejny domowy sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej. Wystarczy posypać cynamon na liście bukszpanu, aby odstraszyć te szkodniki.
 3. Woda z mydłem – Prosty sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej to umycie rośliny wodą z płynnym mydłem. Należy po prostu dodać kilka kropli płynnego mydła do wody i umyć nim liście bukszpanu.
  Preparaty ze sklepów ogrodniczych na pozbycie się ćmy bukszpanowej
 4. Preparat na bazie piretryny – Preparaty na bazie piretryny są skuteczne w zwalczaniu ćmy bukszpanowej. Piretryna jest naturalnym pestycydem, który pochodzi z rośliny chryzantemy.
 5. Preparat na bazie cyflutryny – Preparaty na bazie cyflutryny są także skuteczne w zwalczaniu ćmy bukszpanowej. Cyflutryna jest syntetycznym pestycydem, który jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt.
 6. Preparat na bazie imidakloprydu – Preparaty na bazie imidakloprydu są jednymi z najskuteczniejszych w zwalczaniu ćmy bukszpanowej. Imidaklopryd jest pestycydem, który działa przez układ nerwowy szkodnika.

Zwalczenie ćmy bukszpanowej może być trudnym zadaniem, ale zastosowanie odpowiednich środków może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Sposoby domowe takie jak olej mineralny, cynamon i woda z mydłem są skuteczne, ale jeśli problem nie udało się pozbyć to może czas sięgnąć po środek ze sklepu.

Sposoby klasyczne na ćmę bukszpanową

Ćma bukszpanowa to jedna z najbardziej szkodliwych szkodników, które mogą zaatakować bukszpan. Jest to mały motyl, który składa swoje jaja na liściach bukszpanu. Gdy jaja się wyklują, gąsienice zaczyn jakie inne rośliny poza bukszpanem mogą zostać zaatakowane przez tą ćmę?

Jak się pozbyć ćmy bukszpanowej » Centrum Ogrodnicze Gaj

Ćma bukszpanowa może także zaatakować inne rośliny z rodziny bukszpanowatych, takie jak ostrokrzew, wilczomlecz, jałowiec oraz srebrnik. Występuje na terenie całej Polski i stanowi poważne zagrożenie dla ozdobnych roślin ogrodowych. Najważniejsze objawy ataku ćmy bukszpanowej to przede wszystkim uszkodzone liście, które z czasem żółkną i zamierają. Gąsienice ćmy potrafią szybko pochłaniać liście bukszpanu, co zagraża kondycji rośliny. Dlatego ważne jest jak najszybsze rozpoznanie problemu i podjęcie działań mających na celu jego zwalczenie.

Jeśli zauważysz, że twoje rośliny bukszpanowe są atakowane przez ćmy, warto spróbować zastosować sposoby domowe, które pomogą ci pozbyć się tego szkodnika.

 1. Ręczne usuwanie gąsienic – to najlepszy sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej. Zbieraj ręcznie gąsienice z rośliny i usuń je.
 2. Ostrzeżenie zapachowe – ćmy bukszpanowe nie lubią silnego zapachu, więc można spróbować zastosować zapachowe środki odstraszające, takie jak czosnek, cebula, czy anyż. Wystarczy rozmieścić takie składniki w pobliżu roślin, by ćmy unikały ich.
 3. Moczenie wodą z szarym mydłem – połóż na liściach bukszpanu delikatnie wymoczone wodą z mydłem gąbki. Gąbka powinna być delikatnie wyciskana, tak by nie zniszczyć liści. Po kilku godzinach usuń gąbkę i spłucz roślinę.

Preparaty na ćmę bukszpanową ze sklepów ogrodniczych

Jeśli metody domowe nie pomagają, warto zastosować preparaty chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych. Jednym z najskuteczniejszych preparatów jest Delicia Bukszpan. Jest to środek o działaniu owadobójczym, który zwalcza zarówno dorosłe ćmy, jak i ich larwy. Innym preparatem wartym uwagi jest Karate Zeon 050 CS. Jest to preparat, który działa szybko i skutecznie. Wystarczy jedno zastosowanie, by pozbyć się ćmy bukszpanowej. Warto jednak pamiętać, że stosowanie preparatów chemicznych powinno odbywać się zgodnie z instrukcjami producenta. Nie przekraczaj zalecanej dawki i nie stosuj preparatów w czasie kwitnienia roślin ani zbiorów.

Jak widać ćma bukszpanowa może okazać się poważnym problemem w ogrodzie. Ale jak już wiemy, istnieją sposoby, aby pozbyć się tego szkodnika i chronić nasze rośliny. Oto kilka kluczowych punktów, które należy zapamiętać:

 • Ćma bukszpanowa to szkodnik, który atakuje bukszpany i drzewka różane.
 • Wczesne wykrycie i reakcja na obecność ćmy bukszpanowej jest kluczowa dla uniknięcia znacznych szkód.
 • Domowe sposoby, takie jak mycie roślin mydłem lub wodą z mydłem, oraz preparaty ogrodnicze, takie jak insektycydy, mogą pomóc w zwalczaniu ćmy bukszpanowej.
 • Ważne jest, aby stosować preparaty zgodnie z instrukcjami, aby nie zaszkodzić roślinom.
 • Wspieranie zdrowia roślin poprzez ich regularną pielęgnację, nawożenie i przycinanie, może również pomóc w zapobieganiu atakom ćmy bukszpanowej.

Pamiętaj, że istnieją również inne szkodniki, które mogą atakować bukszpany i inne rośliny ozdobne. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoje rośliny i działać szybko w przypadku wykrycia jakiejkolwiek obecności szkodników. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i środkom ochrony roślin, możemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi ogrodami przez wiele lat.