Rośliny te są bardzo zróżnicowaną i bogatą grupą - zalicza się do nich bowiem zarówno drobne krzewinki jak i szlachetne różaneczniki. Wspaniałe do ciekawych aranżacji ogrodowych, zarówno w miejscach otwartych, nasłonecznionych jak i cienistych i półcienistych. Nadają się również do kompozycji w ogrodach skalnych.

Rośliny w Centrum ogrodniczym GAJ we Wrocławiu

Rośliny wrzosowate

Rośliny wrzosowate lubią kwaśne, przepuszczalne i pokryte warstwą organicznej ściółki. Mają one płytko rozrastający się system korzeniowy w związku z czym jest ściółka ta jest niezbędna do ochrony przed suszą, mrozem czy zachwaszczeniem.

Wrzosy i wrzoście preferują miejsca słoneczne i umiarkowanie wilgotne, można nimi nasadzać tereny o bardzo jałowych i lekkich glebach. W zależności od odmiany osiągają różną wysokość, mają różną barwę i różne pory kwitnienia (od lipca do października). Zaletą wrzosów pączkowych jest bardzo długi okres kwitnienia, dzięki czemu tworzą wielobarwny dywan nawet do pierwszych mrozów.

Jak utrzymywać?

Pozostałe rośliny wrzosowate wymagają wyższej wilgotności gleby. Odmiany zimozielone najlepiej rosną w miejscach osłoniętych od słońca. Azalie i różaneczniki drobnolistne preferują miejsca słoneczne lub półcieniste, natomiast zimozielone azalie japońskie powinny być sadzone w miejscach półcienistych i wilgotnych. Większość z nich najlepiej rośnie w otoczeniu wysokich drzew o głębokim systemie korzeniowym tj. jodeł, sosen czy dębów. Poleca się sadzenie roślin z rodziny wrzosowatych w otoczeniu gatunków iglastych, ponieważ stanowią one dla nich piękne tło a dodatkowo dostarczają im ściółki.

Rośliny wrzosowate dostępne w Centrum Ogrodniczym GAJ to m.in.

  • wrzosy,
  • wrzośce,
  • pierisy,
  • azalie (wielkokwiatowe, japońskie),
  • różaneczniki (rododendrony).

W Centrum Ogrodniczym GAJ dostępne są również gotowe podłoża do roślin wrzosowatych i kwaśnolubnych, torf kwaśny oraz specjalne nawozy i odżywki do tego typu roślin.