Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Rośliny czepiające się ścian chronią tynk oraz dom przed przegrzaniem

Które drzewa szybko rosną i warto je zasadzić w nowych ogrodach by szybko cieszyć się przyjemną zielenią?

Drzewa to nieodłączny element każdego ogrodu. Dzięki nim można stworzyć piękną i przyjazną przestrzeń, która sprzyja wypoczynkowi i relaksowi. Jednak, aby drzewa cieszyły nas swoją piękną zielenią, muszą być odpowiednio pielęgnowane i wybrane odpowiednie gatunki, które będą dobrze rosnąć w naszych warunkach klimatycznych. Warto więc dowiedzieć się, które drzewa szybko rosną i są łatwe w pielęgnacji.

  1. Kasztanowiec jadalny – to drzewo, które szybko rośnie i jest bardzo popularne w naszym kraju. Jest łatwe w uprawie i toleruje różne warunki glebowe. Kasztanowiec jadalny jest też bardzo dekoracyjny – ma piękne, dużych rozmiarów liście, a jesienią tworzy charakterystyczne, szyszki z kolczastą otoczką, w których znajdują się kuliste owoce.
  2. Modrzew europejski – to drzewo iglaste, które jest popularne ze względu na swoją szybką i intensywną, zieloną barwę. Modrzew europejski jest łatwy w uprawie i toleruje różne warunki glebowe. Dodatkowo, jego igły opadają na zimę, co pozwala drzewu zachować swoją zieloną barwę przez cały rok.
  3. Sosna wejmutka – to kolejne drzewo iglaste, które jest łatwe w uprawie i szybko rośnie. Sosna wejmutka jest odporna na suszę i choroby, a jej igły mają piękny, intensywny kolor zielony. Dodatkowo, sosna wejmutka ma piękne, długie szyszki, które dodają jej uroku.
  4. Wiąz pospolity – to drzewo liściaste, które jest bardzo popularne ze względu na swoją szybką i intensywną, zieloną barwę. Wiąz pospolity jest łatwy w uprawie i toleruje różne warunki glebowe. Jest też odporne na choroby i szkodniki.
  5. Klon srebrzysty – to drzewo liściaste, które ma piękne, srebrzyste liście. Jest łatwe w uprawie i szybko rośnie. Klon srebrzysty jest również bardzo odporny na choroby i szkodniki.
  6. Jodła pospolita – to drzewo iglaste, które jest bardzo popularne ze względu na swoją szybką i intensywną, zieloną barwę. Jodła pospolita jest łatwa w uprawie i toleruje różne warunki glebowe. Dodatkowo, jej igły mają miękką strukturę, co czyni ją idealnym drzewem do dekoracji.

Podsumowując, dobór roślin do naszego ogrodu powinien być przemyślany i zależeć od wielu czynników, takich jak warunki klimatyczne, wilgotność gleby, występowanie szkodników czy chorób. Dobrze dobrane rośliny nie tylko będą pięknie wyglądać, ale także zminimalizują potrzebę podlewania, będą odpędzać szkodniki i chronić się nawzajem przed chorobami. Warto również zwrócić uwagę na to, jakie rośliny nie powinny być sadzone obok siebie, ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na wzrost i zdrowie roślin.

Jeśli planujemy posadzenie krzewów lub drzew, warto zastanowić się, jakie gatunki będą najlepiej rosnąć w naszych warunkach klimatycznych. Wśród krzewów wiecznie zielonych, warto rozważyć choćby jałowce, tawuły czy rododendrony. Jeśli chodzi o drzewa, szybko rosnące i dobrze adaptujące się do polskich warunków klimatycznych są np. topole, jesiony czy klony.

Z kolei, jeśli chodzi o odstraszanie komarów i innych niechcianych owadów, warto pomyśleć o posadzeniu roślin takich jak lawenda, mięta czy czosnek niedźwiedzi. Dzięki temu nie tylko unikniemy uciążliwych ukąszeń, ale też będziemy mogli cieszyć się letnimi wieczorami na tarasie bez konieczności używania chemikaliów owadobójczych.

Dobrze dobrany dobór roślin w ogrodzie może zrobić ogromną różnicę w jego wyglądzie, ale także w pielęgnacji i funkcjonalności. Dlatego warto poświęcić czas na przemyślenie, jakie rośliny będą najlepiej odpowiadać naszym potrzebom i warunkom.