Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Słońce wpadające do ogrodu pod odpowiednim kątem tworzy spektakl w ogrodzie

Nadeszła pełnia lata – czas, kiedy możemy się cieszyć z posiadania choćby najmniejszego skrawka ogródka. Zachwycają swoim pięknem majestatyczne, królewskie róże, kwitną wilce, ostróżki, irysy oraz – na przełomie lipca i sierpnia – hortensje. Przez całe lato kwitną również aksamitki, pelargonie, werbeny i surfinie.

Jeżeli przeznaczyliśmy miejsce na drzewa i krzewy owocowe możemy cieszyć się plonami. Żadne truskawki czy brzoskwinie nie smakują tak dobrze, jak te zerwane we własnym ogródku. Pamiętajmy, aby gałęzie uginające się pod ciężarem owoców zabezpieczyć przed złamaniem, np. podpierając je tyczkami lub podwiązując do grubych konarów. W okresie letnim nie powinniśmy zapominać o swoich „podopiecznych”. Najistotniejsze zadania to pielęgnacja polegająca na podlewaniu, odchwaszczaniu, nawożeniu i cięciu. W lipcu wykopujemy cebule narcyzów, hiacyntów, szafirków i tulipanów (można je wykopywać co dwa lata), czyścimy je, umieszczamy w przewiewnych pojemnikach i stawiamy w chłodnym miejscu, np. w piwnicy.

Pielęgnacja trawy to przede wszystkim regularne pokosy, nawożenie i podlewanie. Pamiętajmy przy tym o ważnej zasadzie: przy dużych upałach nie powinniśmy kosić trawy niżej niż na 6 – 7 cm, ponieważ nisko ścięta murawa może zostać wypalona przez słońce.

Kwiaty, które ukazują swoje piękno, tj. lilie, malwy, dzwonki, kosmosy, lawendy, tawułki, nagietki, maciejki czy mieczyki pielęgnujemy zasilając je nawozem np. płynnym marki Forte (dobry stosunek jakość – cena!). Usuwamy ponadto przekwitłe kwiaty, aby nie tworzyły gniazd nasiennych, co sprawi, że roślina dłużej będzie kwitła.

Niestety, oprócz uroku kwiatów, darów w postaci owoców i całego letniego przepychu, rośliny w naszym ogrodzie będą narażone na atak szkodników takich jak mszyce, przędziorki, gąsienice, ślimaki. Możemy tu, jak zwykle, polegać na radach Pana Romana.

Miesiąc sierpień to pełnia lata. Cały czas podlewamy i nawozimy ogród. Jest to doskonały czas na cięcie żywopłotów. Po zbiorach owoców przeprowadzamy także cięcia krzewów jagodowych: porzeczek, malin, agrestów i jeżyn oraz letnie cięcia drzew pestkowych: moreli, brzoskwiń i śliw. Sadzimy młode truskawki i poziomki. Końcem miesiąca rozpoczynamy wysadzanie stałych roślin dwuletnich takich jak bratki, stokrotki, prymulki oraz dzielone byliny. Przesadzamy i sadzimy również krzewy liściaste, drzewka oraz krzewy iglaste. Do zimy mamy jeszcze sporo czasu i z pewnością zaaklimatyzują się w nowym miejscu.

Rozpoczynamy sadzenie cebulek jesiennych”, kwitnących wiosną i latem – szachownic cesarskich, narcyzów, krokusów, przebiśniegów, bulw lilii czy pustelnika. Pamiętajmy ponadto o pielęgnacji krzewów róż. Jest to okres ich intensywnego kwitnienia, ale przez to również intensywnego ubytku składników pokarmowych. Jeśli chcemy, aby róże w przyszłym roku również obficie kwitły i w dobrej kondycji przetrwały okres mroźnej zimy, przez cały czas kwitnienia regularnie stosujmy nawozy granulowane i odchwaszczajmy rabatki, na których rosną. Usuwajmy przekwitłe kwiatostany odcinając nad pierwszym górnym liściem pięciolistkowym.

Warto w swoim ogrodzie przeznaczyć mały kącik na zielnik. Zapach świeżej bazylii, tymianku, lubczyku, majeranku, oregano czy mięty uatrakcyjni nasze kulinarne wysiłki.

Czas letni w ogrodzie jest wspaniałą zapłatą za całoroczne trudy i nakłady wydane na jego pielęgnację, nawożenie oraz zakup nowych roślin. Jest to czas, kiedy możemy rozkoszować się posiadanym ogrodem, zachwycać pięknem kwiatów, kosztować soczystych owoców i pożywnych warzyw.