Zima jest okresem odpoczynku zarówno dla naszego ogrodu jak i dla nas. Warto wyrobić sobie nawyk sprawdzania stanu swoich roślin podczas każdego zimowego spaceru – podziwiając pokryte białym puchem otoczenie strząsajmy jego nadmiar z gałęzi drzew i krzewów, starajmy się nie deptać trawników, skontrolujmy wszystkie zabezpieczenia przed mrozem i wiatrem, aby w razie stwierdzenia ich uszkodzeń móc je naprawić zanim niskie temperatury uszkodzą rośliny. Jeśli spodziewamy się, że w naszym ogrodzie mogą pojawić się goście (sarny czy zające) pamiętajmy o dodatkowym zabezpieczeniu pni drzew i krzewów.
Z doświadczenia wiem, jak ważną rolę w pracy ogrodnika odgrywa planowanie. Zima to najlepszy okres w roku na sporządzenie dla siebie planu prac ogrodowych, przemyślenie ważnych spraw związanych ze zmianami na naszych działkach, zaczerpnięcie informacji czy konserwację narzędzi. Dzięki dobremu planowaniu można zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze.
Zanim zaczniemy planowanie kolejnego sezonu narysujmy plan naszego ogrodu. Zaznaczmy na nim wszystkie rośliny, które już się w nim znajdują – ułatwi to nam dobór nowych sadzonek (drzew, krzewów czy kwiatów). Bardzo często zdarza się, że nie do końca przemyślimy zakup nowej rośliny i okazuje się, że nie za bardzo mamy dla niej odpowiednie miejsce w naszym ogródku. Na rysunku warto jest zaznaczyć najbardziej nasłonecznione i zacienione miejsca, wietrzne i osłonięte od wiatru, dzięki czemu będzie nam łatwiej podejmować decyzję odnośnie wyboru nowych roślin stosownie do ich wymagań. Warto jest dowiedzieć się jak najwięcej o roślinach, które chcielibyśmy mieć i sprawdzić, czy możemy im zapewnić optymalne warunki do rozwoju.
Rysunek ogrodu ułatwi nam również także zaplanowanie konkretnych zmian czy wprowadzanie nowych elementów (np. oczka wodnego, kompostownia, rabat, skalniaka). Planując rozmieszczenie poszczególnych elementów zwróćmy uwagę na to, aby w ogrodzie panował ład, potrzebne narzędzia były zawsze pod ręką, system nawadniana był wygodny a rośliny nasadzone w odpowiednich dla swoich potrzeb miejscach. Pamiętajmy, że zakupione przez nas sadzonki będą rosły, w związku z czym muszą mieć wokół siebie odpowiednią ilość miejsca.
Aby nasz ogród był piękny a rośliny zachwycające konieczne jest stosowanie odpowiednich nawozów. Zanim udamy się do sklepu sprawdźmy, czy nawozy z poprzedniego sezonu nie nadają się jeszcze do użytku. Ważne jest, aby były one odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i niskim temperaturami. Wszelkie środki chemiczne należy trzymać w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu, niedostępnym dla dzieci i zwierząt. Nigdy nie używajmy nawozów zimą, gdyż rośliny w żaden sposób z tego nie skorzystają a w przypadku wypłukania nawozu możemy zanieczyścić np. pobliskie ujęcia wody!
Jak wiadomo w każdej porze roku ogrodnik musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami i wykonać szereg czynności, aby móc cieszyć się zdrowymi plonami lub pięknymi roślinami. Dlatego też warto świadomie zarządzając swoim czasem wolnym i w taki sposób planować czynności niezależne od pory roku, aby nie przeciążać się zbytnio w okresie wzmożonych prac tj. wysiew warzyw, pielęgnacja drzewek owocowych, sadzenie kwiatów. Przydatne są specjalne kalendarze prac ogrodniczych, dzięki którym ułożenie planu na nowy sezon będzie zdecydowanie łatwiejszy. Trudno jest jednak stworzyć dokładny dzienny plan działania, choćby ze względu na pogodę – nie jesteśmy w stanie jej określić z dużym wyprzedzeniem i właśnie przez jej zmienność nie jesteśmy w stanie trzymać się ściśle notatek w swoim kalendarzu. Zawsze należy jednak wiedzieć, które prace muszą zostać wykonane w konkretnej porze roku i które wymagają odpowiednich warunków atmosferycznych.
Zima to bardzo dobry okres na zrobienie przeglądu swoich narzędzi i sprzętów ogrodniczych. Pamiętajmy o ich oczyszczeniu z ziemi, kurzu i brudu, można je również przemyć spirytusem w celu pozbycia się bakterii i grzybów. Zaleca się zastosowanie preparatów konserwujących, które zapobiegną zadrzewieniu. Wszelkie narzędzia powinno się przechowywać w suchym miejscu. Odpowiednie zabezpieczenie swojego sprzętu ogrodniczego uchroni go przed zniszczeniem i zardzewieniem, dzięki czemu łopaty, szpadle, grabie czy widły będą służyć przez kilka lat.
Podczas zimowego relaksu z dobrą lekturą czy poradnikiem oraz kubkiem ciepłej herbaty nie zapomnijmy o istotach, które liczą na naszą pomoc. Powieszenie kulek tłuszczowych, orzeszków w siatce, słoniny czy wystawienie ziarna dla ptaków sprawi, że nasze zimowe otoczenie stanie się cieplejsze. A może warto postawić choćby mały karmnik, dzięki któremu dobry uczynek, jakim niewątpliwie jest dokarmianie ptaków, stanie się przyjemną codziennością? Mile spędzonych chwil i pięknej zimowej pogody oraz owocnego planowania kolejnego sezonu życzę wszystkim Czytelnikom.