Chryzantemy to kwiaty, które zawsze będą kojarzyć się z jesienią i często to one sprawiają, że pochmurne i deszczowe dni nie są zupełnie szare. Nazwa „chryzantema” pochodzi od słowa chrysos oznaczającego złoto (stąd też polska nazwa tych kwiatów „złocień”).
Jest bardzo wiele odmian chryzantem, które różnią się między sobą nie tylko barwą, ale i wysokością, budową kwiatostanu, kształtem płatków. Chryzantemy, które można kupić sezonowo tuż przed Dniem Wszystkich Świętych są bardzo piękne i bujne, jednak po przekwitnięciu nadają się do wyrzucenia. Miłośnicy tych kwiatów powinni posadzić w swoim ogrodzie te odmiany chryzantem, które są odporne na niskie temperatury. Aby cieszyć się bujnym kwitnieniem tych złocieni warto w lecie poobrywać wierzchołki, dzięki czemu roślina będzie bardziej krzewiasta i wypuści więcej pąków kwiatowych. Złocienie nadają się zarówno na rabaty, do donic (na tarasy i balkony) jak i na ogródki skalne i są wspaniałym barwnym akcentem w aranżacjach. Należy jednak zapewnić im dobre warunki, między innymi żyzną, próchniczą glebę bogatą w składniki pokarmowe oraz słoneczne stanowisko. Podłoże powinno być wilgotne (lecz nie bardzo mokre!).
Zaletą złocieni są z całą pewnością są nie tylko piękne i bujne kwiaty, ale przede wszystkim odporność na przymrozki i późna pora kwitnienia. Chryzantemy często kojarzą się z żałobą i Zaduszkami ( właśnie tymi kwiatami przystraja się nagrobki zmarłych w Dniu Wszystkich Świętych). Warto pamiętać jednak, że najpiękniej prezentują się one wśród zieleni, dlatego warto wcześniej zadbać o groby swoich bliskich i posadzić wokół nich odpowiednie rośliny. Idealne do nasadzeń na cmentarzach są rośliny zimozielone – ich symbolika nawiązuje do wieczności duszy ludzkiej. Pięknie prezentować się będzie zarówno bukszpan wiecznie zielony, trzmielina jak i różnego rodzaju krzewy iglaste, z których można tworzyć przepiękne kompozycje (różnią się one od siebie odcieniem zieleni ). Ponadto rośliny te są mało wymagające i dobrze znoszą trudniejsze warunki. Do ozdoby nagrobka nadają się również krzewy płożące i inne rośliny okrywowe (np. bluszcz zimozielony). Coraz częściej na cmentarzach można również spotkać karłowe formy drzew szczepionych (np. wierzby), które idealnie pasują do jakże tradycyjnych już i stale popularnych róż. Warto zdecydować się na ozdobienie nagrobków różnymi odmianami wrzosów, które też będą piękną ozdobą przez kilka lat (wystarczy ściąć je tuż po przekwitnieniu). Oryginalną ozdobą, zwłaszcza na wiosnę a więc również w okresie Świąt Wielkanocnych, mogą być subtelne kwiaty roślin cebulowych, posadzone jesienią. Nadal jednak jednymi z najczęściej spotykanych na cmentarzach kwiatków są bratki.