Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie leni. W majowym ogrodzie czeka nas sporo pracy. Po wyjątkowo długiej w tym roku i kapryśnej zimie możemy wreszcie w pełni zająć się aranżacją naszych ogrodów.
Przycinamy przekwitnięte wiosenne krzewy i wrzośce, pielęgnujemy trawnik, rośliny cebulowe, siejemy kwiaty jednoroczne i cały czas pamiętamy o nawożeniu.
W maju trawa rośnie bardzo szybko, kosimy ją przynajmniej raz w tygodniu na wys. 4 – 5 cm. Usuwamy przekwitnięte pąki roślin cebulowych, wykopujemy chore egzemplarze. Od połowy miesiąca przestajemy je podlewać pozwalając na przejście w stan spoczynku.
Możemy również cieszyć się pierwszymi zbiorami ziół. Pietruszkę i szczypiorek najlepiej zebrać zanim wejdą w stan spoczynku. Gromadzi się w nich najwięcej cennych składników. Chętniej i częściej kupujemy zioła do swoich upraw. Ich walory zdrowotne były doceniane przez każdą z kultur starożytnych a na ten temat powstało kilkaset prac naukowych. Do ich uprawy nie trzeba balkonu – wystarczy parapet, na którym umieścimy skrzynkę lub doniczki. Zioła, oprócz walorów smakowych, mają ponadto ładny pokrój liści i kwiatów. Możemy je wysadzać w atrakcyjnie wyglądających kompozycjach. Wszystkie zioła dzielimy na dwie podstawowe grupy: zioła wieloletnie tj. oregano, mięta, tymianek, melisa, ogórecznik (o zapachu świeżych ogórków), rozmaryn, hyzop, estragon oraz zioła jednoroczne – bazylia, majeranek, kolendra, cząber.
Połową miesiąca kończymy przycinanie róż. Nawozimy je, ściółkujemy a pędy odmian pnących podwiązujemy. Nie ma chyba bardziej popularnej rośliny hodowanej przez ludzi od kilku tysięcy lat. Żadna roślina nie odebrała jej tytułu królowej kwiatów. Piękno, zapach i długi okres kwitnienia powoduje jej niesłabnącą popularność. W zależności od przyjętych kryteriów możemy rozróżnić następujące grupy:
- róże wielkokwiatowe (potocznie zwane szlachetnymi) o kwiatach pełnych, dużych, mocno pachnących; kwitną od czerwca do jesieni,
- róże rabatowe (wielkokwiatowe) – charakteryzują się obfitym kwitnieniem, kwiaty są drobne, zebrane w bukiety; kwitną obficiej niż wielkokwiatowe tworząc piękne barwne plamy i zazwyczaj powtarzają kwitnienie,
- róże parkowe (krzaczaste) – duże krzewy dorastające do 2 metrów lub więcej wysokości. Rozróżniamy kwitnące jednokrotnie lub powtarzające kwitnienie. Te pierwsze kwitną od maja do czerwca a po przekwitnięciu zawiązują owoce. Róże powtarzające kwitnienie kwitną od połowy czerwca do połowy lipca a następnie na przełomie sierpnia i września. Wszystkie róże parkowe charakteryzują się dużą odpornością na choroby,
- róże pnące – podobnie jak u róż krzaczastych są odmiany kwitnące jednorazowo i powtarzające kwitnienie. Róże, które kwitną raz w roku mogą osiągnąć wysokość nawet 5 – 6 metrów;
- róże pienne – w formie szczepionego drzewka. Najczęściej spotykamy odmiany w wysokości 60 – 150 cm. Wymagają regularnego cięcia i są bardziej wrażliwe na mrozy. Niezależnie od tego na jaki rodzaj, gatunek czy kolor róż się z decydujemy z całą pewnością będą stanowić piękną ozdobę naszego ogrodu.
Czerwiec w ogrodzie to czas obfitego kwitnienia roślin ozdobnych. Pracy jest znacznie mniej, co nie znaczy, że jej brakuje. Regularnie odchwaszczamy, nawozimy drzewa i krzewy, kosimy i podlewamy trawnik. Wciąż sadzimy drzewa i krzewy, ale tylko te sprzedawane w pojemnikach. Na materiał z odkrytymi korzeniami jest już stanowczo za późno. Strzygąc żywopłoty liściaste zwróćmy uwagę, czy gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już swoje gniazda. W czerwcu nasze tarasy i balkony toną już w kwiatach. Od nas samych zależeć będzie wygląd pelargonii, surfinii, werbeny, begonii, petunii, niecierpka czy heliotropa. Regularnie podlewamy, nawozimy oraz usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Zabiegi te najlepiej wykonywać rano i wieczorem.
Niezależnie od wysiłku włożonego w wygląd ogrodu czerwiec jest miesiącem, w którym możemy wypocząć wśród bujnie rosnących roślin, kosztując pierwsze owoce, zioła i warzywa. Odpoczynku, wsłuchania się w odgłosy przyrody, deszczu, śpiewu ptaków, tych chwil najmilszych serdecznie życzę naszym Czytelnikom.