Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Słońce wpadające do ogrodu pod odpowiednim kątem tworzy spektakl w ogrodzie

Po długim zimowym okresie w naszym ogrodzie rozpoczyna się najpiękniejsza a zarazem najbardziej pracowita pora roku – wiosna. W tym czasie nasza zieleń budzi się do życia, kwitną drzewa owocowe, krzewy ozdobne oraz kwiaty cebulowe. Jest to doskonały czas na zakup roślin wcześnie kwitnących, gdyż nabywając je już kwitnące w pojemnikach mamy pewność co do koloru i odmiany. Jednak przed tą eteryczną kakofonią barw i zapachów czeka nas troszkę pracy.

Powinniśmy uważnie śledzić prognozy pogody, ponieważ – wbrew często spotykanej opinii – to nie mroźna zima a przedwiośnie (przymrozki) mogą wyrządzić duże szkody w ogrodzie. Przede wszystkim w czasie, kiedy temperatury ustabilizują się powyżej 0°C rozpoczynamy zdejmowanie okryw i osłon, które chroniły rośliny podczas zimy. Chciałbym również zwrócić szczególna uwagę na tzw. cięcie sanitarne. Ma ono na celu usunięcie wszelkich porażonych przez mróz, chorych, podsuszonych pędów, które w dalszym sezonie mogą być pożywką dla chorób grzybowych w roślinach. Ważne, aby zrobić to przed ruszeniem wegetacji. Z wieloletniej praktyki wiem, że ten konieczny zabieg jest często przez naszych klientów pomijany. Jak to, mówią, tyle lat czekaliśmy, aby drzewko urosło a teraz mamy je ścinać? Bardzo często spotykam się z tą formułką, jednak cięcie, zaryzykuję tezę, jest niezbędnym zabiegiem w pielęgnacji ogrodu. Pamiętajmy, aby drzewka i krzewy ozdobne kwitnące wcześnie ciąć dopiero po przekwitnieniu. Drugim istotnym zabiegiem jest cięcie prześwietlające. Dotyczy to głównie drzew i krzewów owocowych. Wczesna wiosna jest bowiem najlepszym okresem na cięcie drzew i krzewów.

Aby móc w pełni docenić zalety odmian konieczne jest tzw. formowanie korony. Dzięki temu zabiegowi owoce będą duże, wybarwione i smaczne. W przypadku pominięcia tego zabiegu w drobnych jabłkach mogą zanikać walory smakowo  – aromatyczne a pędy winorośli (wspaniałej, plennej odmiany) rodzą grona podobne do rodzynek. Należy pamiętać, że bardzo podatne na drobnienie owoców są również śliwy, grusze oraz brzoskwinie. Cięciem formującym powodujemy rozluźnienie koron, co sprzyja odpowiedniemu nasłonecznieniu owoców (aromat). Główną zasadą cięcia w drzewkach młodych jest wycinanie pędów krzyżujących się lub wyrastających do środka. W drzewkach starszych przycinamy koronę w stosunku 1/3 – 2/3, tzn. obcinamy 1/3 z długości pędu, pozostawiając na drzewie 2/3 długości. Pędy mocno wyrastające pionowo, tzw. wilki, wycinamy w całości.

Przedwiośnie » Centrum Ogrodnicze Gaj

Do cięcia używamy ostrych sekatorów bądź nożyc, pamiętając aby powierzchnia cięcia była gładka, bez poszarpanych końcówek. Do większych przekrojów gałęzi używamy pił kabłąkowych, zwanych popularnie „lisim ogonem”. Istotną czynnością jest zabezpieczenie cięcia maścią ogrodniczą, która w znaczącym stopniu poprawi gojenie i zapobiegnie możliwym infekcjom.

Wczesna wiosna to również czas oprysków grzybobójczych i owadobójczych (szczegóły w poradach pana Romana).

Szczególną troskę i uwagę musimy poświęcić murawie trawnika. Gdy stopnieją śniegi możemy wygrabić wszelkie pozostałości martwej materii, posuszu, gałęzi, liści lub śmieci. Następie powinniśmy całą darń  napowietrzyć poprzez nakłuwanie widłami lub przy pomocy ręcznego bądź mechanicznego areatora. W tym okresie rozpoczynamy nawożenie trawnika. Pamiętajmy, aby murawie podać dwa niezbędne pierwiastki: wapń i magnez stosując np. profesjonalne wapno granulowane firmy Forte. Jeśli istnieje potrzeba uzupełnienia trawy wykonujemy dosiew nasion. Proponuję jednak poczekać z tym zabiegiem, ponieważ ubytki, które wydają się nam ogromne i szpecące murawa potrafi sama uzupełnić. Dopiero po wykonaniu jednego bądź dwóch pokosów darni jesteśmy w stanie określić, czy dosiew faktycznie jest konieczny. Musimy pamiętać, aby glebę w naszym ogrodzie zasilić odpowiednią ilością składników odżywczych. Niezastąpionym źródłem pierwiastków, mikro i makroelementów są nawozy mineralne i organiczne. Pamiętajmy o ich stosowaniu przez cały okres wegetacji ogrodu. Wszystkie nasze prace i wysiłki zostaną z pewnością wynagrodzone w postaci wspaniałego zakątka zieleni, który będzie ostoją ciszy i spokoju – a po to przecież uprawiamy nasze wspaniałe hobby. Dla nas ogród jest czymś więcej. Zieleń można traktować jak wyzwanie, stawiać i realizować nowe cele.