Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Rośliny - bez nich nie byłoby życia na ziemi

Szkółka roślin to miejsce, w którym rosną i są hodowane różnego rodzaju rośliny, zarówno ozdobne, jak i użytkowe. Funkcjonuje ona jako rodzaj przedszkola dla roślin, gdzie są one poddawane specjalnej opiece, aby mogły się prawidłowo rozwijać i być przygotowane do dalszego wzrostu w odpowiednich warunkach.

rośliny zielone

Główne etapy działania szkółki roślin to:

  1. Pobieranie materiału roślinnego: Szkółka zaczyna działalność od pobrania materiału roślinnego, czyli nasion, sadzonek, lub innych części roślin (np. cebule, sadzonki korzeniowe), które posłużą jako materiał wyjściowy do uprawy nowych roślin.
  2. Wysiew lub sadzenie: Następnie materiał roślinny jest odpowiednio wysiewany lub sadzony w podłożu, które zapewnia korzystne warunki wzrostu, takie jak odpowiednia wilgotność, składniki odżywcze i dostęp do światła.
  3. Hodowla i pielęgnacja: W trakcie wzrostu rośliny są regularnie podlewane, nawożone i chronione przed szkodnikami i chorobami. W miarę potrzeby, usuwane są chwasty i przeprowadzane przycinanie, aby kształtować roślinę i stymulować jej rozwój.
  4. Selekcja i separacja: W trakcie wzrostu, rośliny mogą być poddawane selekcji, w której wybiera się najlepsze, zdrowe i silne okazy, które będą podstawą do dalszego rozmnażania. Ponadto, jeśli rośliny są uprawiane w kontenerach, może zachodzić potrzeba przesadzania ich do większych pojemników w celu uniknięcia zakorzenienia.
  5. Sprzedaż lub dalsze rozmnażanie: Kiedy rośliny osiągną odpowiedni rozmiar i stan, mogą być sprzedawane jako gotowe rośliny ozdobne lub wykorzystywane do dalszego rozmnażania, aby uzyskać większą liczbę sadzonek.

Szkółki roślin są ważnym ogniwem w produkcji roślinnej, umożliwiając dostęp do różnorodnych gatunków roślin oraz zapewniając jakość i zdrowotność materiału roślinnego dla ogrodów, parków, upraw rolniczych oraz innych obszarów zielonych. Jako Centrum Ogrodnicze nie prowadzimy własnej szkółki roślin ale oferujemy wiele roślin zielonych i krzewów ozdobnych które gotowe można zakupić w naszym sklepie ogrodniczym – zapraszamy do kontaktu.