Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Warzywa przyciągają swoim kolorem i smakiem, mają wiele pozytywnych właściwości dla naszego zdrowia

Wczesna wiosna to czas, kiedy można już rozpocząć wysiewanie niektórych nasion w ogrodzie. Wiele z roślin i warzyw można wysiać już na początku wiosny jak np.:

 1. Sałata – jest to jedna z najpopularniejszych roślin, które można wysiać wczesną wiosną. Sałata jest łatwa w uprawie i szybko kiełkuje. Można ją uprawiać w doniczkach lub w ogrodzie – pamiętaj tylko o ślimakach – sałata jest ich przysmakiem ;).
 2. Rzodkiewka – to kolejna roślina, którą można wysiewać już w marcu. Rzodkiewka jest łatwa w uprawie, szybko rośnie i może być gotowa do zbioru już po kilku tygodniach. Po zbiorach można rzodkiewkę zasiać ponownie…
 3. Marchew – to jedna z najpopularniejszych warzyw w ogrodach. Można ją wysiewać już w marcu lub kwietniu. Marchewki potrzebują dużo słońca i wilgoci, aby dobrze się rozwijać.
 4. Szpinak – jest to roślina, która może być wysiewana zarówno na początku wiosny, jak i jesienią. Szpinak jest bogaty w witaminy i minerały, dlatego warto go uprawiać w swoim ogrodzie.
 5. Cebula – to warzywo, które można wysiewać już wczesną wiosną. Cebula potrzebuje dużo słońca i wilgoci, aby dobrze się rozwijać. Można ją uprawiać w doniczkach lub w ogrodzie.
 6. Koper – to roślina, która może być wysiewana już na początku wiosny. Koperek jest łatwy w uprawie i można go używać jako przyprawy do wielu potraw.
  Warto jednak pamiętać, że każda roślina ma swoje wymagania i warunki uprawy, dlatego przed rozpoczęciem wysiewu nasion warto dokładnie zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi ich uprawy.

Pamiętajmy, że wczesne wysiewanie niesie za sobą kilka ryzyk jak np. przymrozki. Wiosenne przymrozki mogą negatywnie wpłynąć na nowo wysiane rośliny w ogrodzie. Przymrozki występują, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera stopni Celsjusza, co może uszkodzić delikatne i wrażliwe młode rośliny. Oto, jakie mogą być skutki przymrozków dla nowo posadzonych roślin:

ogród pełen kwiatów i roślin
 1. Uszkodzenie tkanek: Niskie temperatury mogą powodować uszkodzenia komórek roślin, szczególnie w miękkich i młodych pędach. W wyniku tego liście i łodygi mogą zmienić kolor na brązowy lub czarny, co może prowadzić do opadania liści i obumierania roślin.
 2. Zmniejszenie wzrostu: Przymrozki mogą spowolnić wzrost roślin, ponieważ niska temperatura hamuje aktywność metaboliczną w komórkach. To z kolei może opóźnić rozrost korzeni i rozwijanie się roślin.
 3. Wyziemienie roślin: Wczesne przymrozki mogą spowodować, że rośliny nie zdążą odpowiednio wykształcić korzeni i odpowiednich struktur, które by je odpowiednio przygotowały do warunków wiosennych. W wyniku tego rośliny mogą mieć trudności w dalszym wzroście i przeżyciu.
 4. Śniedź: W czasie przymrozków może pojawić się śniedź, czyli warstwa lodu lub szronu na powierzchni roślin. To może również prowadzić do uszkodzeń tkanek i utraty wody z roślin, co może być szczególnie niebezpieczne dla małych i młodych roślin.

Aby minimalizować szkody spowodowane przez wczesne przymrozki, można podjąć następujące działania:

 • Monitorowanie prognozy pogody i informacji o możliwych przymrozkach (dziś jest to stosunkowo łatwe przy wielu aplikacjach pogodowych i danych historycznych).
 • Przykrywanie roślin na noc, zwłaszcza tych bardziej wrażliwych, za pomocą agrowłóknin, płacht ogrodniczych lub materiałów domowych.
 • Unikanie sadzenia wrażliwych roślin zbyt wcześnie na zewnątrz i ewentualne przenoszenie ich do cieplejszych miejsc, jak na przykład na parapecie, dopóki zagrożenie przymrozków nie minie.

Warto pamiętać, że różne rośliny różnią się swoją odpornością na przymrozki, dlatego warto wybierać odmiany dostosowane do klimatu i pory roku, w jakiej się uprawia ogrodowe rośliny.