Centrum Ogrodnicze Gaj Wrocław
Liście w ogrodzie jesienią, opadają i użyźniają

W jesiennych miesiącach rośliny szykują się już do zimy. Kwitną co prawda jeszcze ostatnie kwiaty, ale deszczowe dni i spadające z drzew liście przypominają, iż sezon się już kończy. Nie oznacza to jednak, że w ogrodzie nic nie musimy robić. Od naszych prac zależy wygląd ogrodu w przyszłym roku. Jest to doskonały okres na sadzenie, przesadzanie, rozmnażanie roślin i prace porządkowe.

We wrześniu po raz ostatni formujemy żywopłoty, sadzimy rośliny cebulowe zimujące w gruncie – narcyzy, krokusy, tulipany czy hiacynty. Mają one wielką rzeszę wielbicieli a nawet kolekcjonerów – łatwo je zdobyć i wysadzić a barwne plamy wiosną dają ogromną satysfakcję. Jeśli więc brakuje nam barw w ogrodzie najprościej je uzupełnić cebulkami. Sadzimy je w wolnych miejscach pomiędzy krzewami. Drobne cebulki przebiśniegów, szafirków, cebulic można wysadzać bezpośrednio pod krzewami. Starajmy się, aby przynajmniej co 3 lata zmieniać im miejsce, aby uchronić je przed wystąpieniem chorób grzybowych i wirusowych. Sadząc cebulki pamiętajmy o prostej zasadzie – cebulki wkopujemy na głębokość trzykrotnej wysokości cebulki. Odległości pomiędzy nimi zależą od siły wzrostu i mnożenia. Duże cebule, które wolno przyrastają sadzimy co 20 – 40 cm a drobne co 8 – 10 cm. Możemy wysadzać je bezpośrednio do gruntu zabezpieczając specjalnymi koszami.

Jesień w ogrodzie

Pamiętajmy również o uprawach warzyw. Już we wrześniu mogą wystąpić przymrozki, dlatego należy zebrać warzywa ciepłolubne, które są wrażliwe na spadek temperatury poniżej 0O C. Należą do ich pomidory, papryki, melony, kubaczki, ogórki, cukinie oraz dynie. Zbieramy też fasolkę szparagową oraz bób. Cebulę wykopujemy i zostawiamy ją na zagonie aby obeschła. W pierwszej połowie września możemy sadzić sałatę zimową w miejsca stałe w październiku. W drugiej połowie miesiąca wysadzamy zimowe odmiany czosnku. W inspektach i tunelach możemy wysiać rzodkiewkę, roszponkę, szpinak, koper ogrodowy, rzeżuchę i sałatę. Kiedy przyjdą pierwsze przymrozki zasiewy dobrze jest przykryć agrowłókniną. Pod koniec września warto przekopać i zwapnować glebę w warzywniaku. Proponuję użyć wygodne w zastosowaniu i wysoko wydajne wapno granulowane marki Forte. Przekopaną ziemię zostawiamy w tzw. ostrej skibie. Pod wpływem mrozu poprawi się jej struktura, co za tym idzie i jakość (szczególnie ciężkich gleb). Zimą,  podczas mrozów zginą te szkodniki, które w trakcie przekopywania zstały wydobyte na powierzchnię.

Październik to najlepszy czas na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych, owocowych i ozdobnych (zakupionych z odkrytymi korzeniami). Kupujemy i sadzimy rośliny pozbawione liści. Jest to doskonała pora na założenie lub uzupełnienie sadu z drzewkami owocowymi. W październiku znajdziemy najbogatszą ofertę jabłoni, grusz, śliw, wiśni, czereśni, brzoskwiń, moreli i nektaryn oraz porzeczek, malin i agrestów uzupełnione o aktualne nowości odmianowe. Październik to doskonała pora na nawożenie. W tym okresie używamy nawozów fosforowych i potasowych. Nie stosujemy natomiast nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów – pędy nie zdążą przed zimą zdrewnieć i podczas mrozów przemarzną. Nawóz rozsypujemy wokół drzew i krzewów ok. 25 – 40 cm wokół pnia (zewnętrzny obrys korony drzewka). Nawozy płytko mieszamy z ziemią.

Wczesną jesienią zabezpieczmy rośliny pochodzące z cieplejszych rejonów świata Możemy je zabezpieczyć poprzez wykopanie kopca na wysokość ok. 40 – 60 cm lub owinąć je agrowłókniną zimową.

Miesiąc październik jest idealny do sadzenia róż. Bogactwo kolorów i odmian pozwoli na dobranie oferty dla każdego ogrodu. Najlepszym stanowiskiem jest miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru. Krzewy sadzimy w piaszczysto – gliniastym podłożu o dużej zawartości próchnicy (torfu). Miejsce pod sadzenie krzewów róż należy odpowiednio przygotować. Powinniśmy przekopać ziemię na głębokość ok. 40 cm i wymieszać ją z nawozem. Krzewy sadzimy po dwóch tygodniach. W okresie pierwszych przymrozków kopczykujemy je na wysokość 20 – 30 cm lub okrywamy agrowłókniną zimową. Za nasz trud i pracę odwdzięczą się pięknym i niepowtarzalnym kwiatostanem w nadchodzącym sezonie wiosenno – letnim.